New control solutions for scientific applications
W branży chłodniczej część rynku obejmuje różne zastosowania naukowe, z których każde ma specyficzne potrzeby w zależności od obsługiwanych substancji.
Często przechowywane substancje mają bardzo wysoką wartość ekonomiczną, a nawet strategiczną, w związku z czym jednostki, które mogą zapewnić najlepsze warunki przechowywania dla zastosowań naukowych, są zawsze wybierane po starannej ocenie techniczno-ekonomicznej.
Jednostki chłodnicze są głównie używane w szpitalach, aptekach i laboratoriach analitycznych, gdzie używane są do przechowywania wielu różnych rodzajów leków termoczułych i materiałów biologicznych, które wymagają starannej i precyzyjnej kontroli temperatury, unikając nadmiernych nagłych zmian i wahań, które mogą wpłynąć na ich właściwości.
Z kolei w laboratoriach analitycznych chłodziarki i zamrażarki są używane do przechowywania próbek biologicznych i niebiologicznych, a także odczynników, w przypadku których ryzyko skażenia lub wybuchu musi być zminimalizowane w przypadku wysoce lotnych pierwiastków.
Przepisy dotyczące urządzeń chłodniczych wykorzystywanych w celach naukowych i/lub medycznych często wymagają monitorowania minimalnej i maksymalnej temperatury osiąganej w urządzeniu, aby mieć pewność, że substancje są utrzymywane w dozwolonych zakresach ustalonych przez firmy farmaceutyczne (w przypadku leków) lub przez szczegółowe przepisy medyczno-zdrowotne w danym kraju.
Znaczenie niezawodnego monitorowania temperatury
Zastosowania naukowe wymagają jednostek, które mogą zapewnić najwyższą niezawodność w zakresie przechowywania substancji zgodnie z określonymi warunkami. W związku z tym konieczne jest zgłaszanie wszystkich możliwych sytuacji, w których warunki temperaturowe przekraczają ustalone limity, a tym samym zagwarantowanie pełnej identyfikowalności, jak szczegółowo opisano w białej księdze zatytułowanej „Znaczenie temperatury w przechowywaniu farmaceutyków i wyzwania dla łańcucha chłodniczego”.
Większość przepisów naukowych/medycznych wymaga, aby minimalna i maksymalna temperatura panująca wewnątrz urządzenia była rejestrowana i wyświetlana w różnych odstępach czasu, zazwyczaj codziennie.
Rejestracjami temperatury można zarządzać na dwa główne sposoby: ręcznie i automatycznie. W trybie ręcznym operator ręcznie rejestruje temperatury, uwierzytelnia je i udostępnia na określony czas, podczas gdy w trybie automatycznego zarządzania całą procedurą zajmuje się urządzenie elektroniczne.
Aby uczynić interakcję z sterownikami prostszą i bardziej intuicyjną dla operatorów, sterowniki CAREL przeznaczone do zastosowań naukowych są wyposażone w dedykowaną klawiaturę do przywoływania różnych zapisanych temperatur i resetowania ich w razie potrzeby. Jednocześnie antena Bluetooth w niektórych sterownikach umożliwia interakcję z bardziej znanym interfejsem niż klasyczna klawiatura, bezpośrednio pobierając rejestry temperatur obejmujące do pięciu miesięcy.
Korzyści z łączności
Jednym z rosnących trendów jest wyraźnie stopniowe odchodzenie od operacji manualnych na rzecz jednostek nowej generacji ze zintegrowaną łącznością. Głównym celem jest maksymalne ograniczenie liczby zadań manualnych, które wymagają wiedzy, odpowiedzialności i bezpośrednich kosztów przeszkolonego personelu, zastępując je zautomatyzowanymi procedurami i komunikacją WiFi. Niezawodność rozwiązania pod względem rejestrowania temperatury i przechowywania treści ma kluczowe znaczenie dla misji. Potrzeby te doprowadziły do przyjęcia rozwiązań połączonych, które umożliwiają chłodzonym jednostkom komunikowanie się ze sobą, zarówno w tym samym budynku za pośrednictwem lokalnego systemu nadzoru, jak i zdalnie, umożliwiając producentowi i/lub technikowi ds. konserwacji zarządzanie poszczególnymi jednostkami za pośrednictwem zdalnego połączenia.
Niezawodność w każdych warunkach
Wszystkie powyższe rozważania muszą sprawdzić się w przypadku awarii zasilania, tj. gdy nie ma zasilania sieciowego. Dlatego ważne jest zapewnienie rozwiązań technicznych, które mogą utrzymać i rejestrować zadane temperatury oraz zapewnić, że produkty są przechowywane przez cały czas w zgodnych zakresach temperatur. Aby sprostać tej potrzebie, rodzina iJ, w tym najnowszy iJS do zastosowań naukowych, oferuje opcję modułu portu zapasowego baterii, która jest w stanie zapewnić działanie kontrolera nawet podczas awarii zasilania. Odbywa się to poprzez zarządzanie zewnętrzną baterią i bez potrzeby dodatkowych urządzeń do ładowania. System zapewnia bezpośrednie połączenie z bateriami 6 V i jest kompatybilny z szeroką gamą pojemności baterii, aby umożliwić różne okresy autonomicznej pracy.
Główne benefity
Szybka i efektywna interakcja
Łatwość użytkowania dzięki łączności za pośrednictwem aplikacji do monitorowania temperatury i nowej dedykowanej klawiaturze:
- Pamięć wewnętrzna do rejestrowania temperatury;
- Dedykowana aplikacja do szybkiego i łatwego eksportu danych;
- Zaawansowana interakcja z iJS w czasie rzeczywistym;
Wbudowany moduł podtrzymywania baterii
Najwyższa niezawodność nawet w przypadku awarii zasilania, dzięki wbudowanemu modułowi zarządzania baterią zapasową:
- Bezpośrednie połączenie z akumulatorem;
- Brak zewnętrznego systemu ładowania;
- Kompatybilność z szeroką gamą akumulatorów.
Zawsze aktywna łączność
Ciągła łączność umożliwiaja szybką reakcję i kompletne raporty magazynowe:
- Zdalne zarządzanie podłączonymi jednostkami za pośrednictwem dedykowanego portalu;
- Okresowe raporty z dziennikami operacyjnymi w celu zapewnienia jakości magazynowania;
- Bezpośrednie połączenie z systemami nadzorującymi i/lub chmurą za pośrednictwem RS485 ze standardowym protokołem Modbus.
Gotowość do pracy w bardzo niskich temperaturach
Zarządzanie dwoma kaskadowymi obiegami, w których parownik pierwszego stopnia jest sprzężony z kondensatorem drugiego stopnia, co oznacza, że można osiągnąć bardzo niskie temperatury, nawet poniżej -50°C, wymagane do przechowywania niektórych szczepionek:
- Logika jednoczesnego sterowania dwoma obiegami w kaskadzie, priorytety aktywacji między etapami i odpowiadające im alarmy;
- Zgodność z sondami temperatury klasy B PT1000 o dokładności w zakresach pomiarowych ULT.
Pełna gama rozwiązań sterujących do zastosowań naukowych
Oferta firmy CAREL w zakresie rozwiązań sterowania elektronicznego dla zastosowań naukowych obejmuje zarówno rodzinę produktów podstawowych PJ easy, jak i synergię między iJS i PGDX, łączącą cechy najnowszego produktu z rodziny iJ, iJS, z wszechstronnością interfejsu dotykowego.
prostrza nauka
Urządzenie wyróżnia się specjalnymi funkcjami i alarmami, a także nową klawiaturą do zarządzania maksymalną i minimalną temperaturą rejestrowaną automatycznie przez sterownik.
iJS do zastosowań naukowych
Najnowszy elektroniczny sterownik CAREL do zastosowań w chłodnictwie naukowym, iJS, oferuje opcję portu zapasowej baterii, do zarządzania zewnętrznymi bateriami 6 V, aby zapewnić, że sterownik będzie działał przez cały czas, nawet podczas przerw w dostawie prądu. iJS ma również specjalne algorytmy, aby reagować na specyficzne wymagania w terenie. Możliwe jest również połączenie topowego modelu iJS SPLIT z PGDX touch. Wykorzystanie platformy iJS jako wyświetlacza głównego zapewnia wszystkie funkcje standardowego produktu, jednocześnie umożliwiając klientom zaprojektowanie własnego graficznego interfejsu na PGDX touch.