Istotne terminy w dziedzinie nawilżania
Adiabatyczny (a. proces nawilżania): nawilżanie powietrza poprzez spontaniczne parowanie wody bez udziału energii z zewnątrz.
Atomizacja: rozbijanie cieczy do postaci niezwykle drobnych kropelek w celu zwiększenia powierzchni kontaktu z powietrzem, ułatwiającym parowanie.
System sprężonego powietrza i atomizer wody: system atomizacji wody wykorzystujący dysze i sprężone powietrze
Kondensacja (skraplanie): przejście wody ze stanu gazowego (opary) do ciekłego. Kondensacja zachodzi, gdy ciepłe i wilgotne powietrze ochładza się, tracąc możliwość utrzymywanie oparów wody.
Centralny dystrybutor pary: system nawilżania powietrza wykorzystujący sieć dystrybucji sprężonej pary dostarczanej z centralnego kotła
Elektryczność statyczna: ładunki elektryczne wytwarzane poprzez pocierania i tarcie
Higroskopijny: materiał, którego komórki pochłaniają wilgoć, co powoduje zmianę jego masy i rozmiaru. Materiały higroskopijne zawsze dążą do osiągnięcia równowagi z warunkami otoczenia.
Izotermiczny: proces nawilżania powietrza bez zmiany temperatury (temperatura suchego termometru)
Punkt rosy: temperatura, jaką musi osiągnąć powietrze, pod stałym ciśnieniem, w celu jego nasycenia (tj. 100% wilgotności względnej). Gdy powietrze ochładza się jeszcze bardziej, następuje skraplanie.
Nawilżacz: produkt lub system zwiększający wilgotność powietrza.
Nawilżacz z elektrodą izotermiczną: nawilżacz, który poprzez napięcie podane na elektrody zanurzone w wodzie z sieci, podgrzewa ją (dzięki efektowi Joule’a) do zagotowania, wytwarzając parę. Ilość wytworzonej pary jest proporcjonalna do prądu elektrycznego, który jest z kolei proporcjonalny do poziomu wody.
Nawilżacz gazowy: nawilżacze gazowe wykorzystują system palnik/wymiennik ciepła w celu wytwarzania pary.
Nawilżacz grzałkowy: nawilżacze grzałkowe podgrzewają wodę do zagotowania przenosząc ciepło z elementu gorącego (grzałka elektryczna) na ciecz. Urządzenia te mogą pracować z wodą demineralizowaną, jako że nie wykorzystują przewodności elektrycznej wody.
Nawilżacz ultradźwiękowy:nawilżacz, w którym przetwornik piezoelektryczny zanurzony w wodzie, przetwarza elektryczność na drgania o wysokiej częstotliwości. Woda, ze względu na swoją masę, nie jest w stanie wytrzymać takich oscylacji mechanicznych - tworzą się kolejne fale kompresji i depresji, a woda rozbijana jest na niezwykle drobne krople.
Nawilżacz odśrodkowy: nawilżacz wykorzystujący wirujący dysk w celu atomizowania wody i przekształcania jej w miliony drobnych kropel, które rozpylane przez wbudowany wentylator do pomieszczenia wyparowują w powietrzu ochładzając je.
Wilgotność: opary wody zawarte w powietrzu.
Wilgotność bezwzględna: ilość oparów wody wyrażona w gramach zawartych w metrze sześciennym powietrza; zależy od ciśnienia powietrza.
Wilgotność względna: pomiar wilgotności odpowiadający udziałowi wody zawartej w powietrzu dla danej temperatury (np. 50% dla 20°C) w stosunku do maksymalnej ilości wody mogącej występować w powietrzu w tej samej temperaturze w stanie nasycenia (100% RH).
Wilgotność specyficzna: ilość oparów wody w gramach zawartych w kilogramie powietrza; wartość ta pozostaje stała niezależnie od wartości ciśnienia.
Opary wody: fizyczny stan wody, definiowany jako stan lotny w temperaturze niższej niż jej temperatura krytyczna.